Porady

1) Usuwaj śmieci:
Kiedy mówimy o utrzymaniu czystości na komputerze ważne jest, aby co jakiś czas usuwać różne często pojedyncze, niepotrzebne pliki z których nie korzystamy. Pliki te są nie używane przez system, za to zajmują miejsce na dysku

2) Przeprowadzaj defragmentację raz w miesiącu:
Kiedy instalujemy oprogramowanie czy pobieramy pliki, wszystkie te dane zapisują się różnych miejscach, im częściej to robimy tym dane są bardziej rozrzucone na przestrzeni dysku twardego. Problem ten wynika z niedoskonałości budowy systemu plików. Im większa fragmentacja dysku tym program dłużej musi szukać swoich danych na dysku, co powoduje spowolnienie działania systemu i oprogramowania.

3) Bądź na bieżąco z aktualizacjami:
Oprogramowanie zazwyczaj nie jest doskonałe w wyniku czego producenci oprogramowania wypuszczają różne tzw. „łatki”, aby naprawić błędy, czy też zaktualizować informacje. Dzięki aktualizacji często poprawia się stabilność, płynność w działaniu, lepszy komfort pracy, a w przypadku programów chroniących lepsze zabezpieczenia – lepsza wykrywalność np. wirusów.

4) Korzystaj z Zapory Sieciowej:
Zapora sieciowa zapobiega przed wypływem  niechcianych danych z komputera do Internetu, oraz zabezpiecza przed niepowołanym dostępem z Internetu do komputera. Miliony komputerów Zombie na okrągło skanują podatne cele!

5) Używaj opcji Odinstaluj/Usuń:
Kiedy chcesz pozbyć się oprogramowania, które z jakiegoś powodu nie jest już potrzebne, pamiętaj aby używać aplikacji do usuwania oprogramowania. Ręczne usuwanie folderów i plików pozostawi śmieci w rejestrze danych, które będą spowalniać komputer.

6) Usuwaj kurz i osady z wnętrza komputera, zapewnij dobre odprowadzanie ciepła:
Pamiętaj, aby co jakiś czas usuwać nagromadzony kurz z wnętrza komputera. Duża jego ilość zapycha elementy chłodzące i zwiększa temperaturę wewnątrz komputera. Im wyższa temperatura tym mniej stabilna i głośniejsza praca komputera. Warto również co 2-3 lata wymienić pastę termo-przewodzącą, oraz podkładki termo-przewodzące na procesorze, karcie graficznej, zasilaniu itd. Dzięki temu zabiegowi obniżymy temperaturę tych podzespołów. Jeśli zauważysz, że Twój komputer nadmiernie się nagrzewa, a wentylator często działa na wysokich obrotach może to oznaczać utratę właściwości termicznych przez pastę, oraz podkładki.

7) Zapewnij odpowiednią temperaturę:
Komputer w czasie pracy generuje dużą ilość ciepła. Zawsze trzymaj komputer w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Warto pomyśleć o dodatkowych wentylatorach czy modernizacji już istniejących. Szczególnie latem można bardzo łatwo przegrzać komponenty używając programów do obróbki grafiki/filmów, czy też grając w gry 3D.

8) Modernizuj komponenty:
Jeśli komputer działa wolno i żadne programy nie usprawniają działania to czasami najlepszą opcją poprawy działania komputera jest po prostu modernizacja jego elementów. Warto co jakiś czas wymienić niektóre podzespoły na nowsze, dzięki czemu natychmiastowo odczujemy poprawę w działaniu komputera.

9) Dbaj o swój komfort!:
Jeśli spędzasz przed komputerem dużo czasu pamiętaj, aby od czasu do czasu zrobić sobie krótką przerwę. Zadbaj również o komfort pracy przed komputerem! Odpowiednia pozycja uchroni przed bólami kręgosłupa oraz zmęczeniem.

10) Postępuj rozważnie:
Jeśli komputer zaczyna źle funkcjonować, pojawiają się błędy, resety itd., zanim przystąpisz do naprawy upewnij się, czy nie zrobisz więcej szkody niż pożytku. Często wizyta w serwisie może rozwiązać problem za niewielką kwotę. Zaoszczędzi to nerwom i niepotrzebnym wydatkom.